Pro dospělé
Hradiště
- Prostor pravěkého hradiště je v současnosti bez hospodářského využití, postupuje zde přirozená sukcese směřující k zapojenému porostu dřevin.
- Přírodovědně nejcennější části lokality představují jižní a západní výslunné svahy. Pozvolným zarůstáním dřevinami dochází k ubývání počtu druhů rostlin i bezobratlých živočichů a stále více převládá několik málo konkurenčně silných druhů trav a dřevin – především trnka obecná (Prunus spinosa), trnovník akát (Robinia pseudoacacia), javor klen (Acer pseudoplatanus) a ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatior).
- Vhodný management pro zarůstající stráně: Kácení stromů, výřez křovin, systematická likvidace akátu, místy ruční kosení, jednoznačně nejvhodnější by bylo alespoň občasné přepasení. Průběh obnovy by bylo žádoucí zároveň dokumentovat a monitorovat.
- Luční porost na plošině (tvoří převážnou většinu plochy) vlivem absence hospodaření postupně degraduje. Biotop mezofilních ovsíkových luk je nahrazován druhově chudými porosty. Převažuje expanzní ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius) a další konkurenčně silné druhy trav. Zároveň je prostor pozvolna osidlován keři a stromy.
Přehled rostlinných a živočišných druhů
rostliny a živočichové:
- Na jižních a západních svazích valů hradiště se nachází zbytky biotopu acidofilních suchých trávníků, které postupně ustupují sukcesi dřevin a konkurenčně silných trav. Roste tu několik druhů typických pro výslunné stráně, jako je hlaváč žlutavý (Scabiosa ochroleuca) , mařinka psí (Asperula cynanchica) , česnek planý (Allium oleraceum) , smldník olešníkový (Peucedanum oreoselinum) , rozchodník skalní (Sedum reflexum) , ovsíř luční (Avenula pratensis) , jetel horský (Trifolium montanum)
- Ze zvláště chráněných druhů a ohrožených druhů ptáků se zde vyskytuje slavík obecný (Luscinia megarhynchos) , krutihlav obecný (Jynx torquilla) , kavka obecná (Coloeus monedula) , lejsek šedý (Muscicapa striata) , rorýs obecný (Apus apus) , vrána černá (Corvus corone)
- Lokalitu využívá dále např. vlaštovka obecná (Hirundo rustica) a žluva hajní (Oriolus oriolus).
- Vyskytuje se zde zvláště chráněná ještěrka obecná (Lacerta agilis)
- Nejproblematičtější invazní druh: trnovník akát (Robinia pseudoacacia)
- Nejproblematičtější expanzní druhy: trnka obecná (Prunus spinosa), ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius)
Zajímavosti
- Najdeme zde zbytky výslunných strání s horninovými výchozy, na které je vázána řada teplomilnějších původních druhů rostlin a drobných živočichů.
- Jedná se o prostor bývalého opevněného hradiště z doby bronzové a halštatské, které využívalo strategickou polohu mezi meandry řeky Úhlavy. Ze západu, severu a východu obklopuje plochu výrazný hlinitokamenitý val. Na jihu je sráz k řece nejstrmější, proto zde pravděpodobně bylo jen lehčí opevnění. Převýšení plochy hradiště a řeky činí až 37 m. Opevněná plocha zabírá asi 1,5 ha.
- Na mapách z 19. století je patrné, že plošina hradiště byla využívána jako orná půda a svahy jako pastviny dobytka. Na leteckém snímku z poloviny 20. století je ještě prakticky celé území hradiště nezalesněno. V posledních desítkách let není území nijak obhospodařováno a dochází k postupnému rozvoji a zvyšování podílu ploch se zapojenými porosty dřevin.
- V minulosti se zde také těžil písek.
- Lokalita je pro rok 2020 zařazena do zásobníku lokalit pro patronaci – jedná se o projekt Skautského institutu s názvem Patronáty. Skautské oddíly nebo školní kolektivy si mohou vybrat lokalitu/y a minimálně dvakrát ročně zde provádět potřebný management. Každá lokalita má svého průvodce (přírodovědce), který zprostředkovává propojení oddílů a správců pozemku a zároveň dohlíží na správnou realizaci opatření a seznamuje skauty s přírodovědnými hodnotami území.